Nefertiti
Skleněné objekty
Skleněné objekty
Omalovánky pro děti - 7 titulů
Černá Bastet, Bílá Bastet, Bohyně Eset, Něha manželů
Egypt – namalovaly děti z Dětského domova v Semilech
Inti
Bootstrap Slider

ÚVOD

„Nebuď pyšný na své vědění a nespoléhej se na to, že jsi znalec, nýbrž raď se s neznalým stejně jako s mudrcem. Hranic umění nelze totiž dosáhnout a není umělec, který by byl vybaven dokonalostí!“

Naučení vezíra Ptahhotepa z doby před 4 400 lety.

Umění Egypta je neskutečně půvabné. Má nezměrnou hloubku a ukrývá v sobě obrovský potenciál energie, který je zčásti patrný a zčásti ještě netušený. Pro toto vše je obdivuji a skláním se s hlubokou úctou před jeho umělci. Egypt – spolu se svým originálním uměním – se pro mne stal nekončící inspirací.

Tisíciletá egyptská kultura prošla dlouhým vývojem, kdy na ni působily vlivy různých kultur, jako například mínojské Kréty či mezopotámských civilizací. Mnohokrát jsem navštívila Egypt i muzeum v Káhiře. Nyní se věnuji ztvárnění královny Nefertiti, jejíž vápencovou bystu jsem rovněž obdivovala v muzeu v Berlíně „tváří v tvář“.

katalog_nahled

Při zobrazování egyptské mythologie používám techniky jako akryl, olej, akvarel, kresbu, linoryt, koláž a další. Staří Egypťané rovněž používali sklo v běžném životě, ale i pro umělecké účely (například pro ztvárnění očí v plastikách), a já také ztvárňuji egyptské výjevy v českém křišťálu i v 3D prostorovém laseru.


Vytvořila jsem také sedmidílný cyklus omalovánek, které jednoduchým způsobem přibližují tuto významnou část světové historie dětskému divákovi.

Impuls k malování jsem dostala v 7 letech, kdy jsem vyhrála ve výtvarné soutěži Čs. rozhlasu krásnou cenu v podobě Večerníčka HAJAJY.

Ve 14 letech jsem začala malovat olejovými barvami. Absolvovala jsem UPPRUM Praha - obor scénografie.

Po té jsem odešla na Slovensko, kde jsem pracovala několik let v osvětě a navrhovala jsem scény pro kulturní a pěvecké akce, ilustrace, návrhy medailí, diplomů, velkoplošné návrhy panelů, apod.

Po návratu do Prahy v roce 1976 jsem pracovala v propagaci.

Vystavovat obrazy a kresby jsem začala v roce 1986, což činím s menšími pauzami dodnes.

Působila několik let také jako garant při zajišťování výstavních a veletržních akcí v tuzemsku i v zahraničí, pro propagaci lékařské techniky (např. propagace pro výrobek Cardiagu na vyšetření srdce- návrh skleněného srdce, které realizovaly sklárny v Novém Boru).

Svoji zálibu v egyptské mytologii jsem interpretovala ve svých obrazech, kresbách, linorytech a nyní od roku 2016 také skla.

Několikrát jsem od roku 1999 navštívila egyptské památky, které mne naučily velké trpělivosti. Zajímám se o egyptskou kulturu z hlediska mytologického i výtvarného a tento odkaz je pro mne velkou celoživotní inspirací. V muzeu v Berlíně jsem si prohlédla bystu Nefertiti, kterou nyní studuji a maluji.

Můj výtvarný projev považuji za osobitý, nechávám se inspirovat obrovským potenciálem energie- stylem egyptského umění, jeho barvami, danými formami, detaily i pompézností a těší mne, že mohu hledat nová témata a alespoň zlomkem se k němu přiblížit.

Věřím, že mé práce osloví i Vás.

 nefertiti_uvod_2022

 

Omalovánky ke stažení

Počet návštěv

Kontakt

Alena Vitáková

Tel.:+420 603 436 997
E-mail: Alena.Vitakova@seznam.cz
Website: www.alenavitakova.cz